Традиційний новатор Сагрі Озкан

«Сміливі проекти спершу будую в голові»

Туреччина, Анталія

Про професію архітектора ви мріяли й відразу знали – це ваше? Чи прийшли до цього з часом?

Я, взагалі-то, академік, а не архітектор. Мені належать 10 опублікованих томів з «Генетичної історії».

На власному весіллі я був хореографом, де, крім цього, зіграв в третьому акті опери Моцарта «Викрадення із сералю». Для цього виступу я сам розробляв одяг для себе та дружини. Насправді, на початку своєї кар’єри я був дуже далекий від архітектури.

 

В Європі та США кваліфікація архітектора присвоюється випускникові, якщо він підтвердить свою практичну підготовку на іспиті. Щоб стати архітектором в Туреччині, які етапи треба пройти?

Спершу треба провчитися чотири роки в університеті. Архітектор у Туреччині починає свою кар'єру з інтернатури в компанії. Мій партнер досить відомий архітектор. Ми працюємо в тандемі: я займаюся концептуальним дизайном, він робить розрахунки.

У моїй книзі є розділи з філософії мистецтва та історії цивілізації, і кожен розділ можна розглядати як окрему книгу. Малюючи свої концептуальні проекти з певною інфраструктурою, мене більше надихає їх мистецька складова.

Для створення свого бюро потрібні освіта, клієнти, досвід успіху і провалів? Що для вас стало вирішальним?

Так склалося, що я готував проект для Союзу музеїв Туреччини. Було необхідно намалювати будівлю музею відповідно до турецьких історичних стандартів. Проте я не знайшов архітектора, який би це зробив, тому був змушений намалювати будівлю власноруч. Саме на цьому етапі я зустрів свого партнера по проекту, і саме з цього почалася моя подорож у світ архітектури. Тоді я готував колекцію прикрас, натхненних промисловим дизайном ICSID, міжнародної ради організацій промислового дизайну. Поступово, побачивши схвальну реакцію на мої роботи від мого оточення, я вирішив продовжити розвиватися у сфері архітектури. 

 

Наскільки складно врахувати в проекті побажання клієнта, бачення архітектора, сучасні технології та безпеку споруди?

Ми не займаємося будівництвом, а розробляємо архітектурні проекти. Моя основна увага зосереджена на безпеці своїх об’єктів. Маючи чималий досвід роботи у цій сфері, я дотримуюся концепції безпечного будівництва, і успішно запроваджую її у своїй роботі.

Яка найвища нагорода для архітекторів? Чи доводилося вам боротися за замовника і його проект із колегами?

Я думаю, що найбільша нагорода - отримувати задоволення від того, чим ти займаєшся. Я не обговорюю фінансовий аспект вартості споруди із моїми клієнтами, я лише обмірковую з ними проекти. Гроші для мене далеко не найважливіша складова.

 

Архітектори - люди компанійські чи в більшості творці-одинаки?

Я дуже товариська людина. Моє оточення досить багатолюдне, але у цьому натовпі почуваюся дуже самотнім.

 

Ваші проекти - в основному готелі, комплекси відпочинку, з огляду на потік туристів? Які вимоги та побажання до готелю сьогодні актуальні? Що в тренді?

Більшість моїх робіт - це арт-проекти: державні будівлі, пам'ятники і палаци. Готель Agir, що знаходиться у зоні туристичного відпочинку, чудовий приклад моєї роботи. Я не з тих, хто женеться за модними тенденціями задля високих прибутків. Я завжди роблю те, що підказує мені мій розум. Тільки слідуючи цьому переконанню, можуть з'являтися прекрасні витвори.

Архітектор зобов'язаний продовжувати традиції своєї країни або бути новатором?

Я поєдную ці два аспекти в усіх моїх роботах.

 

Що для вас означає слово репутація? Як її заслужити і підтримувати?

У країнах, що розвиваються, а це Туреччина і Україна, нелегко заслужити та підтримувати репутацію. По-справжньому оцінити талант митця можуть лише у суспільстві з більш високою екологічною свідомістю.

 

Наскільки у вашій сфері актуальний захист авторських прав?

Я думаю, що це дуже важливо. Я створюю проекти, які заборонено копіювати саме через авторські права. Інакше в Туреччині ви не зможете узаконити цю будівлю.

 В якому місті і якій країні живе ваш проект мрії? Можете уявити, що через сто років екскурсовод розповідає: «Архітектор цього довершеного будинку ...» і називає ваше ім'я?

Мені б хотілося спроектувати «Будинок мистецтв» у стилі ефіопської архітектури в Римі, а також створити в Києві «Будинок мистецтв» у стилі жител кипчаків (основною формою житла цього кочового народу були тюркські юрти). Між тим, проект у Римі готовий. Якщо я можу звести ці дві будівлі у себе в голові, то чому б не спробувати?

www.facebook.com/people/%C3%87a%C4%9Fr%C4%B1-%C3%96zkan/100008484677764

Коментарі:

Залишите коментар Facebook:Залишите коментар VK:Наші контакти

Україна, м. Київ
Харківське шосе 19, БЦ Мега СІТІ - 815к.

+38(097)950 05 95; +38(093)391 36 17; +38(073)415 69 48

НАПИШІТЬ НАМ